Skip to main content

Rajdy piesze - Zdobywamy Odznaki Turystyczne PTTK

W tym roku uczestnicy poznawali walory Doliny Dolnej Wisły. Te malownicze tereny zostały skolonizowane przez Olendrów w wiekach XVI i XVII, a pozostałości ich osadnictwa możemy znaleźć w obecnie. Zwiedziliśmy także Ciechocinek - jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk.

Klub przewodników PTTK zorganizował 2 rajdy piesze, w których wzięły udział 52 osoby. Większość z nich to osoby z niepełnosprawnością z Zespołem Aspergera, a imprezy zostały dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  

Wszystkie osoby uzyskały punkty na Odznakę Turystyki Pieszej oraz zdobyły Odznakę Krajoznawczą Województwa Kujawsko-Pomorskiego w stopniu brązowym lub punkty na stopień srebrny.
Ponadto uczestnicy zdobyli punkty na odznaki krajoznawcze "Śladami Mennonitów w Polsce" i "Wędrownik Kujaw i Pomorza". Pierwszy z rajdów odbył się na terenie Ciechocinka i okolic (m.in. Raciążek, Nieszawa), gdzie szczególne zainteresowanie wzbudziły tężnie i warzelnia soli. Drugi spacer był po Wielkiej i Małej Nieszawce oraz okolicach Dybowa, a główną atrakcją była możliwość poznania historii Mennonitów na terenach naszego województwa, zaprezentowana w Olenderskim Parku Etnograficznym. Obydwa rajdy rozbudziły zainteresowanie kanonem krajoznawczym województwa, a w szczególności Doliny Dolnej Wisły. Uczestnicy poznali następujące obiekty (podział wg Kanonu Odznaki Krajoznawczej Województwa Kujawsko-Pomorskiego):
ZABYTKI ARCHITEKTURY -
- Zamki, warownie, twierdze 2 obiekty
Raciążek – ruiny zamku biskupiego
Mała Nieszawka - ruiny zamku krzyżackiego
- Budowle sakralne 4 obiekty
Ciechocinek - kościół p.w. śś. Apostołów Piotra i Pawła
Ciechocinek - cerkiew p.w. Michała Archanioła
Nieszawa - Klasztor i Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Nieszawa - Kościół pw. św. Jadwigi
- Zabytki techniki 2 obiekty
Ciechocinek - tężnie
Ciechocinek - Warzelnia Soli
MUZEA I SKANSENY 2 obiekty
Ciechocinek - Skansen Maszyn i Sprzętu Drogowego
Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (Muzeum Etnograficzne w Toruniu)
OBIEKTY PRZYRODNICZE 1 obiekt
Ciechocinek - Park Zdrojowy
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ - 1 obiekt
Ciechocinek - budynek Hali Targowej - tablica na miejscu kaźni

Zachęcamy wszystkich do poznawania zabytków i innych ciekawych miejsc województwa, a w planowaniu i zwiedzaniu na pewno może pomóc Kanon Odznaki Krajoznawczej Województwa Kujawsko-Pomorskiego zamieszczony na stronie: http://odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl/ oraz mapa obiektów: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1NypgvDY8gt1cSfXTDupcLf13oCg&usp=sharing

Wróć